Hírek

A biodiverzitás-monitorozás szükségességéről, a korszerű adatgyűjtési módszerekről, a monitorozással szerzett információk társadalmi-gazdasági hasznosításáról, valamint a Debreceni Egyetem környezeti ellenőrző rendszerének elindításáról, a munka jelenlegi fázisairól is szó volt az I. Biodiverzitás Konferencián.

Nyílt napot tart új épületében a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara október 25-én, pénteken. A rendezvényre olyan érdeklődőket várnak, akik életre szóló professzionális segítő hivatást választanának, a gyógyszerek speciális szakértőjévé válnának, illetve az egészségügyi ellátórendszer csapattagjaként szeretnének dolgozni. A kar olyan diplomát kínál a végzetteknek, ami biztos megélhetést ad.

A nagytestű házi galambfajták eredetét, genetikai sokszínűségét vizsgálták a Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központjának kutatói. Tudományos eredményeiket a szakterület egyik vezető tudományos szakfolyóiratában, a D1-es Poultry Science-ben publikálták.

Egyetlen magyar intézményként az Egy övezet – egy út kezdeményezés partneregyetemi hálózata, a University Network For Research Collaboration tagja lett a Debreceni Egyetem. A fenntartható fejlődés globális előmozdítását célzó, világszerte immár 11 ország 15 intézményét tömörítő hálózat idei elnöki fórumát és konferenciáját Chongqing-ban tartották, a tagságot igazoló plakettet ott vette át Pető Károly rektorhelyettes.

Négy kötetet mutatott be a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete, közösen a HUN-REN-DE Klasszikus Magyar Irodalmi Textológiai Kutatócsoporttal, a Déri Múzeummal és a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottság Irodalomtudományi Munkabizottságával.

A globális és lokális környezeti, valamint társadalmi változások növényvédelemre és az élelmiszerbiztonságra gyakorolt hatásairól, a károsítók intenzív földrajzi elterjedésének következményeiről, továbbá az új, korszerű növényvédelmi lehetőségekről volt szó szerdán a 29. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon. A Debreceni Egyetem Növényvédelmi Intézete által szervezett nemzetközi szakmai rendezvényen hagyományosan átadták a Gulyás Antal-emlékérmet, amelyet idén Tarjányi József növényorvos vehetett át.

Október 20-án, vasárnap rendezik az I. Globus-Mozaik Med Futónapot a Vekeri-tónál, az eseménnyel az emlőrák elleni küzdelemre és a megelőzés fontosságára szeretnék felhívni a figyelmet. Emellett a támogatásokból befolyt összegből egy emlősebészeti eszköz beszerzésére gyűjtenek a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinikája részére.

Sikerrel szerepelt a Debreceni Egyetem (DE) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Tudományos Mecenatúra pályázatán. Az intézmény nyertesei összesen több mint 236 millió forintos támogatáshoz jutottak különböző tudományos projektek megvalósítására.

Idén is folytatódik a Science Cafe, a Debreceni Egyetem (DE) Tudományos Igazgatóságának előadás-sorozata. A félévben elsőként október 16-án, szerdán 17 órai kezdettel a hazai űrnövénykutatásról hallhatnak érdekességeket az érdeklődők, akiket új helyszínen, a Nagytemplom mögötti Emlékkertben lévő Karakter kávézóba várnak a szervezők.

A Debreceni Egyetem Műszaki, Informatikai és a Bölcsészettudományi Kara is képviseltette magát Japánban, a Chuo Egyetemen a több földrész egyetemi szakembereinek részvételével tartott CogInfoCom konferencián. A rendezvényen elsősorban az ember és a digitális környezet, valamint a mesterséges intelligencia, az infokommunikáció, illetve a kognitív képességek összeolvadásának lehetőségeivel foglalkoztak.